Theksime nga studimi i Edith Durham “Fiset, ligjet e zakonet e ballkanasve”

  Nga: Ismajl Kurteshi Theksime nga studimi i Edith Durham  “Fiset, ligjet e zakonet e

Read More

Vuçiqi nën rrënojat e një perandorie putiniste

  Piro Ahmetaj Përgjatë 25 vjetëve të fundit, për shkak edhe të funksioneve zyrtare, e

Read More

(Pa)përgjegjësia e Brukselit në tejkalimin e ngërçit Kosovë-Serbi

  Shkruan Mehmet PRISHTINA   Kosova si shtet duhet të vazhdojë të këmbëngul në thellimin

Read More

Pse shkojnë shqiptarët në Britani?

Romeo Gurakuqi Çështja e emigracionit të pandalur të shqiptarëve që zbarkojnë në mënyrë klandestine në

Read More

SHQIPTARËT AVANCOHEN EDHE DUKE SPIUNUAR..!?

Shkelzen Halimi Shoqëria shqiptare gjithandej hapësirave të Ballkanit, por edhe më gjerë, brenda vetes akoma

Read More

Epoka e kërcënimeve të mëdha

  Për të parandaluar Apokalipsin e ardhshëm, është e nevojshme një udhëheqje e brendshme, si në sektorin

Read More

Dorëzimi i mandateve të deputetëve të Listës Serbe, mundësi e mirë për ndryshimet kushtetuese

  Shkruan: Skender Berisha Pas gjithë këtyre zhvillimeve politike në vend dhe acarimet në veriun

Read More

Si të ngritët cilësia?!

  Shkruan: Armend Rexhepi Cilësi! Veti thelbësore, tipar i veçantë i brendshëm (zakonisht veti e

Read More

Kah po shkojmë – kthjelluni oj klasa politike e përgjumur kosovare?!

  Nga Musa Sabedini Është shumë e çuditshme se si Vuçiqi po brengoset gjoja tërë

Read More